Tanúsítvány
HVG & Céginformáció.hu tanúsítványok
Mi ez?
A HVG és a Céginformáció.hu felállított egy olyan követelményrendszert, ami alapján üzletkötésre ajánlottnak tekinthet egy adott céget. Amelyik cég ezeknek a feltételeknek megfelel, annál megjelenik az “ajánlott cég” bronz fokozat vagy megfelelő pénzügyi minősítés esetén az arany vagy ezüst logo a ceginformacio.hu adatlapján.
Hol használhatom a tanúsítványt?
A tanúsítvány weblogó egyszerűen letölthető és az így kapott kód beilleszthető a saját weboldalba, nagyfelbontású képként használható céges levélpapíron vagy névjegykártyán.
Az arany és ezüst tanúsítvánnyal rendelkező cégek egymást váltva folyamatosan megjelennek a hvg-hu itthon rovatában és a havonta több mint 1 millió látogatóval rendelkező ceginformacio.hu oldalon a fenti és az oldalsó sávban:
Tudja meg, hogy vállalata jogosult e HVG-Céginformáció.hu tanúsítványra
Minősített cégek
Biztonságos üzletkötés megbízható cégekkel.
Tekintse meg, mely cégek rendelkeznek arany tanúsítvánnyal!
Az arany és ezüst fokozat feltételrendszere
Az arany és ezüst tanúsítvány már nem csak a korábbi évek negatív eseményeit vizsgálja, hanem egy összetett minősítési rendszer segítségével egy bedőlési valószínűséget rendel a vizsgált céghez, amiben túlnyomórészt az aktuális és korábbi évek pénzügyi adatai játszanak szerepet. Az ezüst besoroláshoz a nemfizetés valószínűségének 1% alatt kell lennie, míg az arany fokozat esetében ez 0,3%. A besorolást egy évre lehet elnyerni, ami a cégadatok változásával folyamatosan és automatikusan felülvizsgálatra kerül, ezért a valós fokozat mindig leellenőrizhető a ceginformacio.hu oldalon. Egy év után egy újabb átfogó minősítés szükséges az adott besoroláshoz
A minősítés menete:
Pozitív elbírálás esetén lehetősége van a tanúsítvány megvásárlására, amiről egy díszkeretes oklevelet állítunk ki és vállalkozása 1 évig jogosult lesz a HVG & Céginformáció.hu Ajánlott cég bannereinek weboldalakon, céges aláírásban vagy céges levélpapíron történő megjelenítésre. Emellett a minősítése szerepelni fog a napi több mint 60 000 látogatóval rendelkező ceginformacio.hu weboldalán.
A bronz fokozat feltételrendszere
Min alapul az ajánlott cég bronz tanúsítvány feltételeinek a kiválasztása? A Céginformáció.hu Kft több évtizede foglalkozik cégminősítéssel, ahol a cégek fizetésképtelenségének valószínűségét próbáljuk előrejelezni. Ehhez számos adat áll a rendelkezésre, mint például cégadatok, pénzügyi adatok, negatív/pozitív események. Többváltozós statisztikai módszerek segítségével vizsgáljuk az adatbázist és keressük azokat a tényezőket, amik abban játszanak szerepet, hogy egy cég csődeljárás vagy felszámolási eljárás alá kerül. A rendelkezésre álló adatok közül a legnagyobb hatása a negatív eseményeknek van, mint a bírósági és NAV-os végrehajtás, adószám felfüggesztés, az Áfa fizetés elmulasztása. A 2019-es év szeptember közepéig megindított 3950 felszámolási eljárásból 3775 cég esetében fellelhető az említett negatív események közül legalább egy. A bronz tanúsítvánnyal rendelkező cégek esetében tehát a bedőlés valószínűsége lényegesen alacsonyabb, mint az azzal nem rendelkező cégeknél.
A tanúsítvány megléte tehát nem azt jelenti, hogy az adott cég nem fog valamilyen fizetésképtelenség eljárás alá kerülni vagy nem lesznek számlafizetési nehézségei, hanem az ő esetükben lényegesen alacsonyabb annak a valószínűsége, hogy felszámolás alá kerüljön. Üzletkötés előtt ezért mindenképpen javasoljuk az adott cég cégminősítő riportjának beszerzését, amit a vizsgált cég adatlapján tehet meg.
Mikor jelenik meg a cégem mellett a bronz fokozat?
Amennyiben az elmúlt 3 évben a cég kapcsán nem jelent meg valamilyen negatív adat a cégközlönyben vagy NAV oldalán, a tanúsítvány látható a cég adatlapján. Arany és ezüst fokozat külön minősítési eljárást igényel.
Mikor tűnik el?
A tanúsítvány automatikusan eltűnik, ha valamilyen negatív esemény jelenik meg az említett 2 forrásban a cégről.
Kérhetem az eltávolítását?
Természetesen, ezt egy email küldésével az ertekesites@ceginformacio.hu címre megteheti.
Használhatom a tanúsítványt máshol is?
Igen, a tanúsítvány weblogó egyszerűen letölthető és az így kapott kód beilleszthető a saját weboldalba.
Mennyibe kerül?
A HVG & Céginformáció.hu bronz tanúsítvány megjelenése és a weblogó letöltése/használata ingyenes, nem jár fizetési kötelezettséggel. Az arany és ezüst fokozatt meghatározott minősítési díj ellenében vehető igénybe.
Hogyan tudom beilleszteni az oldalamba?
Minden céghez egyedi javascript kód generálható, amit az előzetesen megadott weboldalba lehet illeszteni. Amennyiben egy adott cég több weboldallal rendelkezik, akkor oldalanként kell a kódot legenerálni.
Módszertan
A Céginformáció.hu Kft. által alkalmazott kockázati besorolás elsősorban pénzügyi adatokra épül, ugyanakkor figyelembe vesz minden olyan publikusan elérhető információt, ami hatással lehet egy cégnek a fizetésképtelenségi állapotába kerüléshez. A cégadatok napi frissítéssel, a pénzügyi adatok a leadást követően néhány héttel bekerülnek az adatbázisba, emellett a NAV oldalán megjelenő, cégekhez köthető események is rendszeresen frissítésre kerülnek.
Az így kapott modell magyarországi vállalati adatbázisra történő futtatásakor minden vállalatra egy egyedi, egy éven belül várható bedőlési valószínűséget fog rendelni. Ehhez első lépésként szükség van a bedőlés modellezésére, amit minden évben egy 20 000-es elemszámú véletlenszerű mintán végzünk el, ahol az alkalmazott módszertan a bináris logisztikus regresszió, mivel a megfigyelt eseményeknek csak két állapota lehet, 0=fizetőképes, illetve 1=fizetésképtelen. A független változók tartalmazhatnak folytonos és nominális adatokat, az esemény bekövetkezési valószínűségére pedig a logisztikus regresszió ad becslést. A módszer nagy előnye egyéb klasszifikációs eljárásokkal szemben, hogy nem követeli meg a független változók normális eloszlását, emellett a regressziós koefficienseket valószínűségként is lehet értelmezni.
Az odds vagyis esély a fizetőképesség és fizetésképtelenség hányadosa, aminek természetes alapú logaritmusa a magyarázó változók lineáris függvénye:
ln(odds)=β0+β1X1…βkXk
rendezés után az odds-ra a következő képletet kapjuk:
odds=exp(β0+β1X1…βkXk)
A fizetésképtelenség valószínűsége (P=1) pedig:
P=odds/(1+odds), ahol odds=exp(β0+β1X1…βkXk),
így
P=exp(β0+β1X1…βkXk)/((1+ exp(β0+β1X1…βkXk))
Ezek után a fizetésképtelenség valószínűsége így is felírható:
P=1/(1+exp-( β0+β1X1…βkXk)
Mivel a mintában és a teljes sokaságban a fizetésképtelen cégek aránya megegyezik, ezért az így kapott P érték fizetésképtelenségi valószínűségként értelmezhető.
Ezek a valószínűségek kerülnek konvertálásra egy 100-400-ig terjedő tartományban felvehető értékre, ahol a legjobb a 100, a legrosszabb pedig a 400-as érték. A konvertálás nem lineáris, hanem egy logisztikus görbe mentén történik, ezért például egy 250-es érték még rendkívül alacsony egy éven belüli bedőlési valószínűséget feltételez.
A modell visszamérése folyamatos, mely során a kalibrálásnál alkalmazott mintanagyságot vesszük figyelembe, de a függvényt alkotó változók és a kimenet (0=jól működő, 1=bedőlt) már egy évvel későbbi eseményekre vonatkoznak. Az így kapott eredmények besorolási pontosságát és a két csoport elkülönülését vizsgáló GINI koefficiens határozza meg a modell pontosságát. A jelenleg alkalmazott modell visszamérésnek eredménye a következők:
GINI koefficiens: 86,53%
Jól látható, hogy a rendben működő cégek jelentős része az első 5 kategóriába (ami egyébként 280 alatti indexet feltételez), a fizetésképtelen cégek több mint 90%-a pedig az üzleti kapcsolatra már nem ajánlott 6-os vagy annál rosszabb kategóriába esett.